Hanba vítězům, čest poraženým

Povolební úvaha o volebních výsledcích v Praze 7

ODS v Praze 7 může slavit své vítězství. Ale slavné vítězství to ani zdaleka není. Nezvítězila totiž v čestném souboji. Zatímco političtí soupeři absolvovali poctivě celý pomyslný běžecký okruh, ODS faulovala! Cestu do cíle si zkrátila napříč hřištěm. Diváci-voliči tento nesportovní podvod ale neviděli, dráhu totiž zastírala vysoká hradba posetá klamavými hesly nečestného soupeře. Asi takto by se dala popsat předvolební politická soutěž v Praze 7.

ODS, která měla až doposud v Praze 7 absolutní většinu, zneužila svého dominantního postavení a zabavila ta nejlepší pouliční prostranství, aby tak zablokovala možnosti účinné prezentace konkurence. Na těchto místech postavila svoje gigantické věže hlásající líbivá hesla dosavadního starosty a jeho stranických kolegů.

Za peníze daňových poplatníků, tedy nás všech, byl vydán předvolební místní časopis HOBULET, který je roznášen do poštovních schránek všech domácností sedmičky, plný klamavé chvály starosty a jeho stranických kolegů ODS. Veřejnost se tak mohla například dozvědět, že starosta splnil programové prohlášení, asi měl na mysli otevření radnice občanům, nebo že je hrdý na novou podobu Strossmayerova náměstí. Opomněl však zdůraznit, že autorem úprav není ani on, ani ODS, ale bývalý radní pro dopravu Ari Lieberman. Na jiném místě byl starosta prezentován jako bývalý úspěšný podnikatel.

Současný vydavatel HOBULETu se také postaral o to, aby ani v tomto vydání časopisu, jak to bylo už zvykem po celé uplynulé volební období, nedostala politická konkurence adekvátní prostor pro prezentaci.

Výsledek těchto voleb je sice jistým zklamáním pro ty, kteří usilovali o skutečné změny ve vedení radnice. Ale dobrou zprávou je, že ODS ztratila svoji absolutní moc. To však ještě neznamená, že se poměry na radnici radikálně zlepší i kdyby o to druhý vítěz, TOP09, usiloval. ČSSD, která získala 5 zastupitelů je tradičním tajným spojencem místní ODS, za kterou v zastupitelstvu zasedne 9 zastupitelů. A těchto 14 hlasů v zastupitelstvu, jež čítá 27 členů, stačí k tomu, aby si ODS, jako doposud, prosadila téměř vše co si zamane. Takže žádný velký třesk se nekonal a šedá eminence může slavit. A proto ještě pečlivěji než doposud budeme dění na radnici sledovat a informovat vás na http://www.tvpraha7.cz

Zadáno: 2010-10-20 12:11

Dotčená obec: Praha 7