Jiří Pospíšil: Na školství v Prostějově můžeme být pyšní

S lídrem kandidátky ODS do podzimních komunálních voleb Jiřím Pospíšilem tentokrát nejen na školské téma.

V městě Prostějově funguje celkem osm základních škol a osmnáct pracovišť škol mateřských. Je dle Vašeho názoru tento počet odpovídající potřebám rodičů?

Myslím si, že nárůst počtu žáků, který jsme zaznamenali v 90. letech, už nebude překonán. Proto se domnívám, že kapacita v současné době je a bude i v letech následujících určitě dostačující. Také v mateřských školách se v nejbližší době situace určitě stabilizuje.

Jak hodnotíte vybavenost školských zařízení?

Naše školy jsou vybaveny na velice dobré úrovni a je to především díky vstřícnosti současného i minulých členů zastupitelstva. Při návštěvě kterékoli školy můžete vidět nový nábytek, interaktivní tabule, kvalitní počítačové učebny. A mohl bych pokračovat dál.

Vy sám působíte již řadu let jako ředitel ZŠ Palackého. Čím si myslíte, že je Vaše škola výjimečná?

Zejména velikostí (úsměv), působíme celkem v pěti budovách, máme oddělen první a druhý stupeň základní školy, proto se zejména na prvním stupni můžeme pochlubit rodinným prostředím a naší bezespornou výhodou je umístění v centru města. Žáci mají blízko na autobus, do základní umělecké školy, do lázní a podobně.

Na druhou stranu bychom uvítali rozšíření a zkvalitnění našeho sportovního zázemí.

Často slýcháme nářky učitelů, že se děti do výuky nepřipravují, že nesou příliš poslušné…Co podle Vás „platí“ na dnešní žáky?

Na ty bezproblémové dobré slovo, na problémové mnohdy nic. Pokud spolupracuje škola s rodinou, pak je vše jednodušší.

Na naši redakci se obrátil jeden ze čtenářů, který by rád znal Váš názor na proměnu českého školství za posledních dvacet let a jakou budoucnost předpovídáte pro toto odvětví?

Změn byla a je spousta, ale některé jsou diskutabilní. Namátkou jmenuji internet do škol. Šlo sice o dobrou myšlenku spojenou s modernizací zařízení, ale mnohem jednodušší a levnější by dle mého názoru byla varianta přidělit účelově peníze na konkrétní školy a ty si měly samy zakoupit techniku, kterou potřebovaly. Pozitivním krokem bylo jistě uvolnění trhu s učebnicemi. Přibylo výrobců, ale s tím nezřídka i problémů. Například nové vydání stejné učebnice neodpovídá původnímu vydání, a žáci se tak hůře orientují. A závěrem spíše taková řečnická otázka: Sledujete diskusi kolem nových maturit? Tak to vystihuje situaci ve školství. Mnohdy nekoncepčnost a ukvapenost.

Pokud ale budou ministerstvo školství řídit odborníci, tak vidím budoucnost pozitivně.

Když už jsme nakousli dotazy čtenářů, nemohu se nezeptat: Před časem jste v jednom z rozhovorů vyzval občany, aby na Vaši e-mailovou adresu zaslali dotazy, na které chtějí znát odpověď. Na co se Vás tedy například ptají?

Lidé se mě ptají na leccos. Adresují mi dotazy závažné, osobní i odlehčenější. Jeden z dotazů se týká zavedení více webových kamer pro propagaci města. Myšlenka není vůbec špatná, určitě by pestřejší pohled na město přivítala spousta občanů a jak vím, tak i rodáků žijících mimo Prostějov. V případě, že bychom chtěli mít na webových stránkách města i záběry z jiných míst, než z náměstí, musíme počítat s nemalou finanční investicí. Věřím ale, že v dohledné době budeme moci sledovat alespoň záběry z opačné strany náměstí, například od budovy muzea.

Další e-mailové dotazy v krátkosti: Jak si představujete klientský přístup na městském úřadu?

Náš volební program klade na klientský přístup poměrně velký důraz. Chtěli bychom rozšířit objednávkový systém, který v současné době funguje na odboru dopravy, i na další odbory, na nichž to bude možné. V praxi funguje objednávkový systém tak, že se občan prostřednictvím internetových stránek města objedná na odboru dopravy na konkrétní den a čas, kdy pak přijde svou záležitost vyřídit. Zkrátka si elektronicky sjedná schůzku s úředníkem, čímž obě strany ušetří čas i nervy.

Jsem fanouškem pv hokejistů – Jestřábů, vím, že jste hrál hokej. Troufl byste si hrát společně s našimi seniory?

Určitě bych si troufl, ale nevím, jak by to vypadalo (smích). Diváci by zřejmě neskandovali Jirka Pospíšil! Ale bruslit jsem nezapomněl a s pány mého věku bych si dal i zápas.

Ví se o vás, že jste muzikant. Hrál jste na bicí, teď hrajete i kytaru. Které složité sólo umíte zahrát?

Rád si zahraji rokenrol a z těch složitějších, pokud se to tak dá nazvat, je to Another brick in the wall od skupiny Pink Floyd.

Jak vidíte výsledek komunálních voleb?

To je nejtěžší otázka, na kterou dnes odpovídám. V současné době neznáme odpověď, ale věřím, že uspějeme. Proto bych chtěl oslovit všechny naše příznivce, kteří nám fandí a kteří věří našemu programu, aby volili náš tým, tedy velký křížek u kandidátky č. 2 u ODS. Jedině jako tým dokážeme naplnit naše heslo: Měníme s Vámi Prostějov.

Zadáno: 2010-10-12 08:37

Dotčená obec: Prostějov

Dotčená osoba: Jiří Pospíšil

Zobrazeno 3709x

Zadal: Zbyněk Klíč
E-mail: zbyna.klic@seznam.cz
URL:

Odtvítovat Sdílet přes facebook Odeslat e-mailem


HLEDAT