Kulturní granty? Nebojte se, město na ně nezapomnělo

Necelý milion korun dá letos město Prostějov na kulturu. Více než polovinu této částky rozdělí úředníci prostřednictvím kulturních grantů.

„Na ně máme v rozpočtu asi pět set sedmdesát tisíc, komise pak disponuje ještě třemi sty devadesáti tisíci korunami,“ uvedla předsedkyně kulturní komise Milada Sokolová.

Kvůli podzimnímu termínu voleb se komise dostala ke stanovení podmínek kulturních grantů teprve v pondělí.

„V podstatě zůstává všechno jako v minulých letech, provedli jsme jen drobné změny, které mají zlepšit využití v oblasti podpory kulturních aktivit na náměstí,“ prohlásila Sokolová.

Volnost pro videodokumenty

Změnou oproti minulým letům je i to, že komise nevyhlásila žádné určité téma pro tvorbu videodokumentu. „Nechali jsme téma volné, tak jako tomu bývalo dříve. Tvůrci tak mohou dát naplno průchod své vlastní fantazii,“ vyjádřila se předsedkyně kulturní komise.

Na definitivní vyhlášení grantů i konečný termín podání žádostí si však budou muset zájemci o podporu ještě počkat.

„O všem ještě bude rozhodovat rada. Kulturní komise připravila zatím pouze návrh, radní mohou ještě provést nějaké změny,“ upozornila Sokolová.

Žádosti o peníze pak bude schvalovat zastupitelstvo. To únorové to rozhodně nebude, protože by na žádosti nebylo dost času. Nejspíš tedy první peníze přiklepnou zastupitelé až při svém zasedání koncem dubna.

Město s pěti věžemi

„Rozhodně ale budou podmínky nastaveny tak, aby měli tvůrci dost času na realizaci svých projektů,“ slíbila mluvčí radnice Jana Gáborová.

Jedním z témat videodokumentů, které radnice podpořila minulý rok byly i sakrální stavby. Svým scénářem tehdy zaujal porotu Jiří Dittmann.

„Vznikl dvacetiminutový dokument s názvem Město s pěti věžemi. Je to takový symbolický pohled z věže radnice na čtyři nejdůležitější církevní stavby ve městě,“ přiblížil autor dokumentu Jiří Dittmann. Snímek by měl mít slavnostní premiéru ve druhé polovině února.

Na desátého února plánuje v Muzeu Prostějovska premiéru svých dokumentů Nenápadný půvab prostějovské industrie a Pro česta a slávu aneb několik střípků z historie prostějovského sportu studio Adnoc. Také tyto filmy vznikly s finančním přispěním města.

Z kulturních grantů například v loňském roce získalo peníze na svou činnost studentské divadlo Point, světlo světa také spatřila publikace představující Prostějov na historických fotografiích Václava Ševčíka.

Prostějovský den, 2. února 2011

Zadáno: 2011-02-02 23:08

Dotčená obec: Prostějov

Zobrazeno 3725x

Zadal: Zbyněk Klíč
E-mail: zbyna.klic@seznam.cz
URL:

Odtvítovat Sdílet přes facebook Odeslat e-mailem


HLEDAT