Nic než strana

ČSSD v Prostějově zaměstnává za státní peníze zasloužilé straníky

Minulý týden vyšlo najevo, že olomouckého poslance za ČSSD Pavla Němce se hazardní lobbyisté zřejmě pokoušeli „přesvědčit“, aby změnil názor a nebrojil tak proti výherním automatům a loterijním terminálům ve městech. Proto dali lékárně jeho matky sponzorský dar a někdejší poslanec rázem oněměl. Je to příklad individuálního selhání jednotlivce, který je za peníze ochoten změnit vlastní názor. Nemusíme však chodit ani do Olomouce, abychom se brzy něčeho podobného dočkali i v Prostějově a i zde rozhodoval někdo jiný než samotný poslanec.

Stačí se jen podívat na seznam asistentů zástupců olomouckého, resp. prostějovského regionu v Poslanecké sněmovně. Za Olomoucký kraj sedí v dolní komoře Parlamentu 12 zástupců, z toho dva z Prostějova – občanský demokrat Radim Fiala a sociální demokrat Pavel Holík. Zatímco u prvního jmenovaného nenarazíme na nic zvláštního, jména u druhého z nich budí minimálně podezření. Jeho asistenty jsou totiž Pavel Smetana a Jaroslav Faltýnek. Oba komunální politici, v případě Pavla Smetany také bývalý poslanec, Jaroslav Faltýnek zase zasedal dvě období v Radě města. Oba zřejmě „museli“ být z nařízení strany zaměstnáni a Holíkovi nezbylo než je vzít s sebou do Prahy. Otázkou však zůstává, jak budou oba svoji práci stíhat. Minimálně u Jaroslava Faltýnka totiž hrozí, že ve Sněmovně je spíše jako lobbyista než regulérní asistent. Není totiž tajemstvím, že působí jako vedoucí zemědělské divize průmyslového holdingu Agrofert, který má v české politice vysoké zájmy.

Nejsou to ale jediné případy podivného zaměstnávání spolustraníků. Komunista Josef Nekl zaměstnal jako svého asistenta bývalého poslance Ladislava Mlčáka, Roman Váňa z ČSSD zase někdejší poslankyni Zdenku Dopitovou. Není to ale jen specialita sociálních demokratů, že zaměstnávají svoje straníky a v lepším případě jim tím zaručují jistý příjem a sobě budoucí loajalitu, v horším umožňují privilegovaný přístup k ostatním poslancům. Také čerstvá poslankyně TOP09 Jana Chalánková uvádí mezi svými asistenty bývalou náměstkyni ministra Lenku Ptáčkovou-Melicharovou. Pozoruhodného asistenta má i poslanec ČSSD Jiří Krátký, jemuž dělá asistenta nechvalně známý Jan Kavan, proslulý svým skandály na ministerstvu zahraničí, jemuž kdysi senátní kampaň pomáhal platit již zmíněný Jaroslav Faltýnek. Zaměstnat zasloužilého člena ČSSD se podařilo i senátorce Sekaninové, jíž jediného asistenta v Senátu dělá člen okresního výkonného výboru strany a zastupitel Olomouckého kraje Josef Kopečný.

Heslem dřívějšího režimu bylo „Kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu“. V případě socialistů bychom ho mohli modifikovat na „Kdo nezaměstnává vlastního člena, okrádá stranu“. Jediným, kdo tak zatím zůstal na ocet, je paradoxně nejvyšší představitel strany v kraji, předseda krajského výkonného výboru Miloslav Vlček. U koho se asi on „ohřeje“?

Zadáno: 2010-12-09 18:03

Dotčená obec: Prostějov

Zobrazeno 4585x

Zadal: Zbyněk Klíč
E-mail: zbyna.klic@seznam.cz
URL:

Odtvítovat Sdílet přes facebook Odeslat e-mailem


HLEDAT