Pospíšil: Těší mě, že jsem mohl pomoci k záchraně hokeje

O podnikání, lepším fungování městských úřadů i o hokeji s s kandidátem na starostu za ODS Jiřím Pospíšilem

Živnostníci a podnikatelé tvoří v rozvinutých demokratických společnostech významnou sféru, o niž se do značné míry opírá ekonomika každého státu. Úspěšní živnostníci a podnikatelé jsou proto i těmi, kteří vytvářejí pracovní místa a přispívají ke zmenšení nezaměstnanosti ve městě.. I když jejich roli v drtivé míře vymezují celostátní zákony, dá se také na úrovni města pro podnikatele a živnostníky dělat tu více, tu méně. Prostějovská ODS chce jednoznačně dělat více. a Jiří Pospíšil má jasno, jak na to.

Nezvýšíme daň z nemovitosti

Jak hodnotíte uplynulé volební období s ohledem na podporu místních podnikatelů?

Za uplynulé čtyři roky se podařilo přilákat do města díky rozvoji průmyslové zóny celou řadu investorů a vytvořit tím stovky nových pracovních míst, což je z pohledu podpory podnikání zcela jistě zpráva pozitivní. Není proto divu, že v rozvoji této zóny chceme pokračovat i nadále. Dále bych rád zdůraznil, že město Prostějov je jedním z mála měst, které nezvyšovalo už minimálně dvě volební období daň z nemovitosti. A to ani v okamžiku, kdy základní sazbu zvedl stát. A právě nezvýšení daně z nemovitosti považujeme do jisté míry za vstřícný postoj vůči podnikatelům. Ale samozřejmě nejen k nim – ke všem občanům. A chceme v nezvyšování pokračovat i nadále.

Co nového byste v nadcházejících letech chtěli prostějovským podnikatelům nabídnout?

Chtěli bychom prohloubit spolupráci s místní Hospodářskou komorou, proto zamýšlíme pravidelné konzultace s jejími pracovníky, dále přípravu přehledného elektronického katalogu firem, který bude zveřejněn na městských webových stránkách, případně také obnovu kulatých stolů s podnikateli, kdy chceme být o aktuálních problémech informováni přímo od nich. Velkým přínosem by v tomto směru byly také elektronické dražby na nákup zboží či služeb pro město, které jako občanští demokraté v našem programu prosazujeme. Právě internetovými aukcemi i na drobnější nákupy se dají ušetřit nemalé částky.

Elektronické dražby zprůhlední veřejné zakázky

To mi přímo nahrává na téma průhledného zadávání veřejných zakázek. Co si o tom myslíte?

Z pozice radního vnímám ze strany podnikatelů občasnou kritiku týkající se veřejných zakázek vyhlašovaných městem. Je to vše o průhlednosti– ukazuje se, že i když odpovědní úředníci zveřejňují zakázky v souladu se zákonem, může se to zdát dnes už málo. Technologie internetu dnes umožňují vytvoření průhledných podmínek pro zadávání zakázek a my bychom toho měli využít. Určitě se budeme snažit zapracovat zkušenosti jiných měst ve využití internetu při zadávání, hodnocení a následného zveřejnění výsledků zakázek. Měli bychom využívat všech možností, které dnes využívají i jiná města, abychom se vyhnuli možné jakýmkoli pochybnostem veřejnosti i médií. A to zejména od uchazečů, kteří v soutěži neuspěli či měli pocit, že byli z řádné soutěže vyšachováni. Tím, že se nevyužívají všechny možnosti, které technologie umožňují, můžeme se pak zbytečně dostávat do roviny podezírání, což není dobré. Vzájemná důvěra mezi podnikatelským sektorem a radnicí je v tomto ohledu jedním z našich strategických cílů a jako aktivní uživatel internetu budu plně podporovat transparentnost v konání radnice. Tak jsme se na tom shodli i při tvorbě našeho volebního programu.

Když už zmiňujete širší využití internetu, proberme ještě další služby, které by znamenaly přínos pro občany…

Jednoznačně mne v této souvislosti napadá rozšíření objednávkového systému na městském úřadě. Zrovna nedávno jsem si byl vyměnit svůj řidičský průkaz a z pozice občana jsem velmi uvítal možnost objednat se na prostějovském odboru dopravy prostřednictvím webu na konkrétní čas. Výměna řidičáku mi tak zabrala pár desítek minut. Byl jsem odbaven bez fronty, bez zbytečného čekání. Takový způsob vyřizování záležitostí bych si představoval na všech odborech, kde je to jen trochu možné. Mimochodem, všem, kteří ještě nemají vyměněny řidičské průkazy, jejichž platnost končí v prosinci letošního roku, bych z vlastní zkušenosti doporučil moc neotálet. Teď to jde ještě bez front a beze stresu!

Dobrá věc se podařila: Hokej v Prostějově žije

Nechejme už úřad úřadem a pojďme na hokej. Jak hodnotíte s odstupem času poslední měsíce v prostějovském hokeji?

Situace nebyla jednoduchá, navíc, vzhledem ke dvěma nepovedeným sezónám bylo jasné, že sponzoři příliš nakloněni hokeji nebudou. S bývalým majitelem klubu panem Zabloudilem jsem hovořil několikrát o možnosti klub prodat, neboť se objevili zájemci, kteří chtěli hokej provozovat. Pan Zabloudil nakonec přistoupil vstřícně k jednáním. I když se vše trochu potahovalo, nakonec obě strany našly společnou řeč. A dnes prostějovský hokej žije dál.

Mohl byste sdělit některé podrobnosti prodeje klubu?

Já osobně jsem zprostředkovával jednání na počátku a následně v závěru, kdy to vypadalo, že se obě strany nedohodnou, snažil jsem se tupit některá ostří, což se podařilo. Sám jsem ovšem ani nechtěl být u obchodních jednání, to nebyla moje záležitost, proto nemůžu průběh komentovat. Jsem velký fanda ledního hokeje a mám zájem, aby se v Prostějově do budoucna dobrý hokej hrál.

Jak Vy osobně vidíte budoucnost tohoto sportu v Prostějově?

Budoucnost bude záležet především na vedení hokejového klubu, na jeho koncepci a financích, které se podaří zajistit pro činnost. Protože je hokej finančně velmi náročný sport, tak by určitě klub potřeboval silné sponzory, kteří by vytvářeli dostatečné finanční zázemí. A zde, jak jsem již uvedl, je na vedení klubu, na jeho schopnostech, jak dokáže sponzory „přitáhnout“. Já osobně věřím, že hokej bude mít v Prostějově své místo i v budoucnosti. Důležitou roli ovšem samozřejmě také hraje podpora města. O tu se dlouhodobě zasazuji a chci v tom pokračovat. Město může zejména podporovat malé hokejisty a provoz zimního stadionu.

Jako bývalý aktivní hokejista bych byl rád, kdyby se v Prostějově hrál hokej na takové úrovni, abychom my fanoušci byli spokojeni a abychom vždy rádi zavítali na zimní stadion. Myslím si, že je třeba začít od mládeže, tedy budovat kvalitní mládež, vychovat si hráče pro seniorskou kategorii, dát příležitost i našim odchovancům. To je běh na delší trať, ale pokud bude mít vedení hokejového klubu chuť, vůli, podporu sponzorů a fanoušků, tak pevně věřím, že se můžeme těšit na dobrý hokej.

Úplně na závěr dovolte jednu aktuální otázku – hokejová liga již odstartovala, chodíte na domácí zápasy? A jakou tipujete letošní sezónu pro Jestřáby?

Na zápasy jsem chodil a chodím pravidelně. Musím říci, že vstup do sezóny mají chlapi vynikající, ale nechci to zakřiknout. Doufám, že se jim bude dařit. Vím, že nálada je v týmu výborná, všichni mají chuť hrát a to je dobře. A můj tip? Nerad tipuji, ale byl bych rád, kdybychom se drželi v první půli tabulky. My fandové rádi vidíme dobrý hokej, a když na konci zápasu můžeme křičet – „Táhneme na hokej, ve středu v sobotu,......“ tak je to pro nás ta nejlepší odměna, protože to znamená, že na našem kontě je další výhra.

Zadáno: 2010-10-12 08:41

Dotčená obec: Prostějov

Dotčená osoba: Jiří Pospíšil

Zobrazeno 3928x

Zadal: Zbyněk Klíč
E-mail: zbyna.klic@seznam.cz
URL:

Odtvítovat Sdílet přes facebook Odeslat e-mailem


HLEDAT