Rekonstrukce domu ve vlastnictví MČ? Nájemník až na posledním místě.

Představte si situaci, kdy jste řádným nájemníkem v činžovním domě, který spravuje městská část prostřednictvím své správní firmy. Jednoho dne vám jistá část vašeho domu začně padat na hlavu, rozhodnete se tedy vlastníka vyzvat, aby sjednal nápravu.

Vlastník - tedy městská část - vyhoví vašemu přání a spolu se zástupcem správní firmy provede revizi stavu poškozené části domu. Na domovní vývěsku vyvěsí upozornění, že nájemníkům se z bezpečtnostních důvodů přístup na poškozená místa zakazuje. Nic víc, nic míň

Nájemníci čekají měsíc, dva měsíce, nic se neděje. Blíží se zimní svátky, když tři dny před jejich začátkem zaklepou u dveří zaměstnanci jisté firmy a sdělují (bez jakéhokoliv dřívějšího písemného či ústního upozornění), že zítra zahájí stavební práce, způsobující značný hluk a prašnost. Nájemník tak může zapomenout na sváteční výzdobu a domácí pohodu. Hybaj uklízet!

Pracovníci dané firmy, jejichž název se nájemníkům nikdo neobtěžuje sdělit, provedou zajištění poškozené části domu. Opět se nic neděje. A neděje se dva, tři, ctyři měsíce.

Blíží se léto. Po urgencích se před začátkem letních prázdnin objevují další pracovníci, jež pravděpodobně ani žádná firma nezastřešuje. Opět bez jakéhokoliv upozornění začnou práce na poškozených částech domu, přičemž je dům opatřen lešením. Dům je po celé týdny volně přístupný, a to jak otevřeným vchodem, tak i po lešení, v období, kdy většina obyvatel města tráví svůj čas na dovolených. Výtečný a levný cíl pro "bytaře".

Rekonstrukce trvá další měsíce, řemeslníci se jeden den dostaví a další dva dny nikoliv. Odvedená práce není sice na tragické úrovni, avšak ani na přiměřené. Urgence správní firmě vlastníka nepomáhají, obdržíte maximálně nálepku chronického stěžovatele. Ne, městská část se skutečně jako solidní vlastník nemovitosti bohužel nechová.

Zadáno: 2010-10-15 20:24

Dotčená obec: Praha 10